Teachers - you can now register your classes/schools to participate in the 2024 Heritage Fairs!

Provincial Heritage Fair

June 5, 2024 - Government House in Regina

Heritage Saskatchewan would like to thank everybody involved for making the 2023 Heritage Fairs season such a great success! Everyone had a wonderful time learning, sharing, competing, exploring, and celebrating our heritage.

See Photo Album (2023)!

Feature Image

Congratulations to all who took part 
in the 2023 Provincial Heritage Fair!

The event featured 55 students from across the province and their projects on diverse
heritage topics of local, provincial, and national significance. See Photo Album!

2023 Provincial Fair Finalists and Guests

2023 Provincial Heritage Fair Award Winners:

Archives Award: Flowers for the Living: Unearthing the Full Story of Nellie McClung (Emelia Mikkelsen) (Gr. 8, Regina)

Digital Media Award: L'intelligence artificielle dans les écoles (Sophie Dupeyron) (Gr. 8, Regina)

Innovation Award: Stranger Things in Saskatchewan (Lily Kornaga) (Gr. 5, Saskatoon)

Historical Thinking Award: Canola Innovations (Ahilesh Sivakumar) (Gr. 7, Saskatoon)

SK Heritage Foundation Award: The Growth of Matador (Olivia Dyrland) (Gr. 8, Kyle)

Heritage Fairs 30th Anniversary Award: Vimy Ridge (Anabia Yousuf) (Gr. 5, Moose Jaw)

SK Genealogical Society Family History Award: My Grandpa's Story (Brianne Bell) (Gr. 5, Regina)

SK Archaeological Society Prize: The Mad Trapper of Rat River: An Arctic Mystery (Alayna Clake) (Gr. 7, Regina)

The winners of the Archives, Digital Media, Innovation, and Historical Thinking Awards will each receive a bursary cheque of $500 as well as the plaque that was awarded at the ceremony.

The winner of the SK Heritage Foundation Award will receive a bursary cheque of $250 as wella s the plaque that was awarded at the ceremony. The winners of the Heritage Fairs 30th Anniversary Award and the SK Genealogical Society Family History Award will each receive a bursary cheque of $150 as well as the plaque that was awarded at the ceremony.

The SK Archaeological Society Prize will be mailed to the winner directly from the SK Archaeological Society.

Top Ten:

Top Score: L'intelligence artificielle dans les écoles (Sophie Dupeyron) (Gr. 8, Regina)

Runner-up Score: Stranger Things in Saskatchewan (Lily Kornaga) (Gr. 5, Saskatoon)

Top Ten (#3-10):

  • Flowers for the Living: Unearthing the Full Story of Nellie McClung (Emelia Mikkelsen) (Gr. 8, Regina)
  • Canola Innovations (Ahilesh Sivakumar) (Gr. 7, Saskatoon)
  • Vimy Ridge (Anabia Yousuf) (Gr. 5, Moose Jaw)
  • My Grandpa's Story (Brianne Bell) (Gr. 5, Regina)
  • Jordan's Principle (Kenzie Crocker) (Gr. 6, Moose Jaw)
  • David Bouchard (Thomas Spooner) (Gr. 4, Regina)
  • Elsie MacGill: The Sky's the Limit (Abby Hogeboom) (Gr. 8, Moose Jaw)
  • Emily Carr (Eva Megchun & Estelle Pulga) (Gr. 4, Regina)

The Top Ten will receive certificates in addition to the book prizes received at the ceremony.

Special congratulations to all our Award winners! We had many wonderful projects this year. We thank everyone who participated in the 2023 Virtual Heritage Fair and Moose Jaw Regional Heritage Fair. Congratulations to all for having the courage to share your research, storytelling, and art with us! Check out our Virtual Heritage Fair gallery!


2023 Provincial Heritage Fair - Finalists:

All of the Provincial Heritage Fair finalists are listed here by grade level and then alphabetically by title:

  • Cuphead Video Game (David Taylor) (Gr. 4, Saskatoon)
  • David Bouchard (Thomas Spooner) (Gr. 4, Regina)
  • D-Day: The Battle of Normandy (Muhammad Muaz Yousuf) (Gr. 4, Moose Jaw)
  • Emily Carr (Eva Megchun & Estelle Pulga) (Gr. 4, Regina)
  • Endangered Animals (Kelly Tan) (Gr. 4, Saskatoon)
  • Ethan Bear (Camdyn Sparvier) (Gr. 4, Whitewood)
  • Heritage Buildings in Saskatchewan (Maryam Yaqoob) (Gr. 4, Saskatoon)
  • Les écoles résidentielles (Avital David & Minda Liang) (Gr. 4, Regina)
  • Pioneer Clothing (Maddie Rosin) (Gr. 4, Saskatoon)
  • Powwow Dancing (Kimora Bear & Kreedence Raiwet-Bear) (Gr. 4, Whitewood)
  • Technology (Kai Bailey) (Gr. 3, Saskatoon)
  • William Grayson (Bentley Hixson) (Gr. 4, Mossbank)
  • Chris Hadfield (Ben Jebelli) (Gr. 5, Weyburn)
  • Hockey in Canada: Inspiring Up & Coming Stars (Henry Shewfelt) (Gr. 5, Saskatoon)
  • Lawren Harris (Rafael Merejilla) (Gr. 5, Aberdeen)
  • Lights! Camera! Action! (Waris Dhindsa) (Gr. 5, Saskatoon)
  • My Grandpa’s Story (Brianne Bell) (Gr. 5, Regina)
  • My Great-Great-Grandfather in WWII (Emmerson Forbes) (Gr. 5, Moose Jaw)
  • Nursing Sisters (Lexi Bell) (Gr. 5, Weyburn)
  • Our Cree Culture (Rox Mckenzie & Darian Sewap) (Gr. 5, Aberdeen)
  • Stranger Things in Saskatchewan (Lily Kornaga) (Gr. 5, Saskatoon)
  • The History of Dog Sledding in Canada (Camryn Michener) (Gr. 5, Moose Jaw)
  • Vimy Ridge (Anabia Yousuf) (Gr. 5, Moose Jaw)
  • Bee Extinction (Hailey Banworth-Jung) (Gr. 6, Saskatoon)
  • Boreal Forests (Penelope Greenwood & Finley McGratten) (Gr. 6, Regina)
  • Canadian Chicken Breeds (Santana Crocker & Norah Meckelborg) (Gr. 6, Aberdeen)
  • Canadian Cryptids (Aaron Babcock & Xander Box) (Gr. 6, Regina)
  • Jordan's Principle (Kenzie Crocker) (Gr. 6, Moose Jaw) 
  • La paléontologie au Canada (Kale Pagan & Wyatt Van de Sype) (Gr. 6, Gravelbourg)
  • The Discover of Insulin (Brynn Topp) (Gr. 6, Moose Jaw)
  • Wild Horses in Canada (Chelsea Boe & Mackenzie Hintz) (Gr. 6, Hudson Bay)
  • Anne…la maison aux pignons verts (Ella Robert & Élise Sirois) (Gr. 7, Regina)
  • Canola’s Innovations (Ahilesh Sivakumar) (Gr. 7, Saskatoon)
  • Horses, Harmony, and Hard Work (Lily Grynspan) (Gr. 7, Regina)
  • Saskatchewan Female Sports Achievers (Charlotte Bradley-Dawson) (Gr. 7, Regina)
  • The Mad Trapper of Rat River: An Arctic Mystery (Alayna Clake) (Gr. 7, Regina)
  • Viola Desmond (Cassandra Rogers) (Gr. 7, Moose Jaw)
  • Water Hemlock (Ellie Pawluk) (Gr. 7, Saskatoon)
  • Canadian Heritage and Immigration (MuYan Mei, Diya Nayak, & YuBin Park) (Gr. 8, Rosetown)
  • Dinosaur Bone Finding (Meghan Adams) (Gr. 8, Rouleau)
  • Elsie MacGill: The Sky's the Limit (Abby Hogeboom) (Gr. 8, Moose Jaw)
  • Flowers for the Living: Unearthing the Full Story of Nellie McClung (Emelia Mikkelsen) (Gr. 8, Regina)
  • L’intelligence artificielle dans les écoles (Sophie Dupeyron) (Gr. 8, Regina)
  • Taking Action: Angelina Napolitano's Story (Kallie New) (Gr. 8, Moose Jaw)
  • The Growth of Matador (Olivia Dyrland) (Gr. 8, Kyle)
  • The John Hopkins Soundstage (Misha Tomashewsky) (Gr. 8, Regina)
  • The Women’s Suffrage in Canada (Urja Jani) (Gr. 8, Regina)

Award Winners

Award Winner Photo

Archives Award

Emelia Mikkelsen (Grade 8, Regina)

Project: Flowers for the Living: Unearthing the Full Story of Nellie McClung

Award Winner Photo

Digital Media Award

Sophie Dupeyron (Grade 8, Regina)

Project: L'intelligence artificielle dans les ecoles

Award Winner Photo

Innovation Award

Lily Kornaga (Grade 5, Saskatoon)

Project: Strangers Things in Saskatchewan

Award Winner Photo

Historical Thinking Award

Ahilesh Sivakumar (Grade 7, Saskatoon)

Project: Canola Innovations

Award Winner Photo

Saskatchewan Heritage Foundation Award

Olivia Dyrland (Grade 8, Kyle)

Project: The Growth of Matador

Award Winner Photo

SK Genealogical Society Family History Award

Brianne Bell (Grade 5, Regina)

Project: My Grandpa's Story

Award Winner Photo

30th Anniversary of Heritage Fairs Award

Anabia Yousuf (Grade 5, Moose Jaw)

Project: Vimy Ridge

Award Winner Photo

SK Archaeological Society Prize

Alayna Clake (Grade 7, Regina)

Project: The Mad Trapper of Rat River: An Arctic Mystery

Award Winner Photo

Top Ten Highest Scores

See above (Grade 6, Various)

Project: Various